top1.jpg
12.jpg
Szukaj na stronie
baner-spacer2.png

Adres:
ul. Kaziemierza Wielkiego 21 89-100 Nakło nad Notecią
Tel:
52- 321-61-79
grafika
Powiązane galerie:
Zajęcia pływania z elementami ratownictwa
22.10.2012 / redaktor9   

Od września, w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Krzywoustego w Nakle, odbywają się zajęcia pozalekcyjne z nauki pływania połączonej z elementami ratownictwa wodnego. Pomysłodawcą projektu pt.” Sport i turystyka przeciw sztormom młodości” jest nauczyciel wychowania fizycznego  - Marcin Kuliński.  Zadanie, które realizowane jest w nakielskiej pływalni Naquarius, prowadzi dwóch instruktorów pływania – ratowników WOPR: Paweł Juszczak i Marcin Kuliński oraz student ratownictwa medycznego – ratownik WOPR – Przemysław Repczyński. Podczas lekcji pływania młodzież doskonali techniczne umiejętności pływania, poznaje elementy ratownictwa wodnego oraz uczy się bezpiecznego zachowania podczas kąpieli na wodach otwartych. Na zajęciach instruktorzy uczą udzielania pierwszej pomocy osobom tonącym, zasad korzystania ze sprzętu ratowniczego, holowania osób zmęczonych i podtopionych. W ramach projektu młodzież doskonali również reanimację krążeniowo-oddechową oraz uczy się korzystania ze środków opatrunkowych.

W projekcie bierze udział 20 uczniów, którzy raz w tygodniu ćwiczą po 1,5 godziny. Lekcje pływania zakończą się w listopadzie pokazem ratownictwa wodnego.

W części teoretycznej uczestnicy poznają systematykę pływania sportowego oraz zasady pracy ratownika WOPR. Zdobyta wiedza i umiejętności ma przygotować a przede wszystkim zachęcić uczniów do podejmowania kursów na Młodszego Ratownika WOPR. Podobne zajęcia prowadzone były w szkole w ubiegłych latach na bydgoskich basenach i kilku uczniów ukończyło kursy ratowników. Tego typu lekcje jak podkreślają uczestnicy to ciekawy i fajny pomysł na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i organizację czasu wolnego.

Zadanie wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w ramach konkursów organizowanych dla szkół na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. W ramach realizowanego projektu przeprowadzone były również: zajęcia z żeglarstwa, które zakończyły się tygodniowym rejsem po mazurskich jeziorach; spływ kajakowy z Turu przez Chobielin do Nakła, zajęcia z koszykówki dziewcząt i chłopców, które zakończy turniej Streetballa.

 Tekst: Marcin Kuliński

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ